top of page

pracownia pantomograficzna

wykonujemy zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne na własne potrzeby oraz na zlecenie innych lekarzy

Zdjęcie pantomograficzne wykorzystywane jest we wszystkich dziedzinach stomatologii. Jest doskonałym zdjęciem przeglądowym. Pozwala uwidocznić zęby oraz otaczające je struktury, w tym szczękę i żuchwę.

Zdjęcie cefalometryczne służy najczęściej do planowania i oceny leczenia ortodontycznego.

pati.jpg
pracownia pantomograficzna: Service
bołtromiuk_natalia__20160321_14-10-56.jp
pracownia pantomograficzna: Witaj

Pytania o zdjęcia pantomograficzne

Czy potrzebne jest skierowanie na zdjęcie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby wykonać zdjęcie pantomograficzne lub cefalometryczne, potrzebne jest skierowanie od lekarza/lekarza dentysty. Wiąże się to z faktem, że podczas tych badań wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które nie pozostaje w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu. Nowoczesny sprzęt, którym dysponujemy pozwala na zminimalizowanie ilości promieniowania potrzebnego do wykonania badania, przy zachowaniu doskonałej jakości obrazu, jednak ze względu na bezpieczeństwo pacjentów za każdym razem wymagane jest skierowanie.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania?

Badania radiologiczne można z powodzeniem wykonywać u dorosłych i u dzieci. Nie wykonuje się badań kobietom w ciąży, dlatego tak ważne jest poinformowanie rejestratorki o ciąży lub jej podejrzeniu.

Czy na badanie trzeba się umawiać? Jak ono wygląda? Czy muszę się jakoś przygotować?

Badanie przeprowadzamy bez uprzednich zapisów, w dniu zgłoszenia się pacjenta. Zwykle oczekiwanie na badanie i na wynik zajmuje 5-15 minut, z czego samo "prześwietlanie" to ok. 10 sekund. W ciągu tych kilku sekund trzeba stać nieruchomo w ustalonej pozycji, w ołowianym fartuchu ochronnym, w czasie kiedy stelaż z lampą  wykonują ruch obrotowy wokół głowy pacjenta obrazując kolejne struktury.
Podczas całego badania można oddychać.
Ważne, żeby na czas badania z jamy ustnej zostały wyjęte ruchome protezy i aparaty, a z głowy i szyi zdjęte wszystkie metalowe ozdoby - kolczyki, spinki, sprzączki, łańcuszki. Operator przypomni o tym podczas wykonywania zdjęcia.

pracownia pantomograficzna: FAQ
bottom of page